Uplynulú stredu sa v Žiline konal prvý Workshop, ktorého nosnou témou bol rozvoj dvoch najvyšších futbalových súťaží v našej krajine. Špeciálne bola nosnou témou problematika plánovania a financovania štadiónov formou výstavby alebo rekonštrukcie.
Úvodné slovo mal Arndt Jaworski, riaditeľ spoločnosti UFA SPORTS. Podľa neho, ak chceme prilákať na štadióny skupiny ľudí, ktoré v súčasnosti chýbajú na štadiónoch, musíme im v prvom rade niečo ponúknuť. Jednoducho by na štadiónoch mali byť také služby, ktoré by pritiahli v súčasnosti chýbajúcu klientelu.
Ako pozitívny príklad uviedol prvoligový český klub Spartu Praha, kde jeden sektor je vyhradený pre matky a deti, iný zasa pre tínedžerov. Odpovedal aj na otázku, ako motivovať sponzorov. Jedinou možnosťou je jasný postup a cieľ ligy! Na Slovensku si je v prvom rade potrebné uvedomiť reálny stav spoločnosti. Na základe toho je potrebné spraviť plán a postupnými krokmi zveľadiť štadión.
V programe vystúpili taktiež zástupcovia klubov St. Pauli (Nemecko), 1. FC Slovácko (Česká republika) a taktiež slovenský druholigový klub a náš súper FC Petržalka 1989, a. s.
FC ST. PAULI
Zástupca tohto klubu začal svoj príhovor videoprojekciou, kde bol okrem iného zaznamenaný aj koncert pod hlavičkou tohto klubu. V meste je viacero obchodov, kde sa predávajú suveníry. Cez polčas zvykne počas domácich zápasoch vystúpiť zabávač.
Taktiež ako aj p. Jaworski, zdôraznil postupnú výstavbu štadióna. Čo sa týka financovania štadióna, mesto poskytlo klubu na začiatku 5 miliónov eur. V ďalšej fáze výstavby však už neprispelo žiadnou čiastkou. Ako zaujímavosť pre prítomných odznela informácia, že v okolí štadióna nie je parkovisko.
1. FC SLOVÁCKO
Ten svoju prezentáciu začal ekonomikou. Cena výstavby štadióna bola asi 250 miliónov českých korún (futbalová časť stála 190 miliónov). Štátna dotácia činila na projekt 102 miliónov českých korún. Prítomných informoval aj o položkách, ktoré sú nevyhnutné pri chode klubu (elektrická energia 190 000, teplo 640 000, vytápanie 650 000, voda 290 000 českých korún). Mesto stále dotuje modernizáciu štadióna čiastkou 20 miliónov českých korún.
Ako za dôležité pri výstavbe štadióna označil držanie sa noriem organizácie UEFA. Vo svojom výstupe zdôraznil zapojenie futbalu do verejného života. V súvislosti s fanúšikmi uviedol fakt, že sa dnes cítia na štadióne bezpečne a to označil ako za najdôležitejší faktor.
V ďalšej fáze svojho vystúpenia porovnal štadión dnes a v minulosti pred jeho modernizáciou. Pred spomínanou rekonštrukciou bola priemerná návštevnosť 2000 divákov, pričom priemerná cena vstupenky bola 60 českých korún. V súčasnosti je priemerná návštevnosť 6000 divákom, ale priemerná cena vstupenky je 150 českých korún!
Taktiež sa výrazne zvýšili príjmy od podnikateľov (o 30 – 50 percent). Ako p. Krejčí uviedol, klub ešte stále nedosiahol svoj strop. Podľa neho je dôležitá kúpna sila regiónu, kde sa štadión nachádza a jej majiteľ.
Uherské Hradište je momentálne najmenším mestom v prvej lige, no napriek tomu je štadión jedným z najnavštevovanejších. Pôvodne bol zámer vybudovať štadión pre 30000 fanúšikov, čo by podľa neho bolo neracionálne. p. Krejčí je presvedčený o tom, že pri výstavbe by si mal každý uvedomiť zásadu primeranosti.
FC PETRŽALKA 1989, a. s.
Jediným zástupcom zo Slovenska bol p. Kondrlík z FC Petržalka 1989, a. s. (v klube je 20 akcionárov). Tento klub začal s výstavbou nového štadióna v novembri tohto roku s kapacitou pre 5000 divákov.
Celkový rozpočet na tento projekt je 650 000 eur. Mesto na tento projekt prispeli čiastkou 355 000 eur. Podľa p. Kondrlíka je dôležité pýtať sa fanúšikov, čo si želajú mať na štadióne. Štadión sa plánuje otvoriť 1.7.2011!
Môj súkromný na problematiku
V tomto dokumente je prezentovaný súčasný stav výstavby štadiónov na Slovensku a v blízkom okolí. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ chceme prilákať ľudí na štadión a je to jedno či sa jedná o mládež alebo dospelých, je nutné zabezpečiť v prvom rade dostatočný komfort pre samotných divákov a zabezpečiť bezpečnosť. Najväčší otáznik ako vždy visí na zabezpečení dostatočného množstva financií.
V podmienkach nášho klubu to zrejme nepôjde naraz, ale podľa môjho názoru postupne, pomaly krok za krokom. Čo považujem za veľmi dôležité je to, aby sa začalo v čo najskoršom termíne. Každou sekundou, každou minútou prichádzame o divákov, kultúrnejšie prostredie na štadióne, lepšie zážitky z futbalových stretnutí!!!
Martin Pohlod, výkonný riaditeľ Mestského futbalového klubu Tatran Liptovský Mikuláš
15.12.2010 9:04:15 2197 1